Jak wygląda dzień z rejsu | Boats & Friends
 

Wakacje na jachcie - jak to wygląda?

Jeżeli nigdy nie spędzałeś (lub spędzałaś) urlopu na jachcie, to z pewnością masz mnóstwo pytań! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poniżej krótki opis jak to wygląda!

Węzeł

Przykładowy dzień na rejsie

 

Rano

Otwierasz oczy bez budzika, słyszysz jak port dookoła powoli budzi się do życia. Jest około 9:00 - 10:00. Rozchodzi się zapach kawy przygotowywanej przez kogoś z załogi. Stoicie w zatoce na kotwicy? Wyskocz za burtę na poranne pływanie w krystalicznej wodzie!

 

Przedpołudnie

Po śniadaniu, kawie i gorącym prysznicu (na jachcie lub w porcie) wychodzicie w morze. Jest około 11:00. Spokojnie ze sternikiem stawiasz żagle i po 2-3 h żeglugi trafiasz do malowniczej zatoczki, gdzie cała flota spotyka się razem na wspólną kąpiel, snorkeling, drinka i lunch.

 

Popołudnie

Zbieracie się z kotwicowiska i znów żeglujecie. Czas na opalanie, drzemkę, książkę, ugotowanie czegoś po drodze, sesję zdjęciową, gry planszowe czy nawet naukę żeglarskich węzłów! Około 16:00 cumujesz w docelowym porcie - codziennie gdzie indziej!

 

Wieczór

Po spłynięciu do portu czas na prysznic, przebranie się ze stroju kąpielowego i zwiedzenie starówki. Po spacerze warto wpaść do lokalnej knajpy poznać tutejsze przysmaki! Można też np. wypożyczyćskutery i zwiedzić okolicę!

 

Noc

Możesz posiedzieć w kokpicie i prowadzić ożywione rozmowy do rana, możesz wcześnie położyć się spać, możesz pójść na tańce! Dzięki temu, że każdy ma swoją kabinę, nic Cię nie ogranicza, możesz w sumie robić co chcesz. To Twoje wakacje, pamiętasz? 

Częste Pytania

Węzeł

 • 1. Nie mam pojęcia o żeglarstwie, a jachty znam tylko ze zdjęć. Czy to problem?
 • Absolutnie nie! Przecież nie musisz umieć pilotować samolotu, żeby gdzieś polecieć. Tak samo nie musisz umieć prowadzić jachtu, żeby spędzić wakacje życia pod żaglami! Na pokładzie płynie profesjonalny skipper, czyli sternik, który zajmuje się prowadzeniem i obsługą jachtu oraz czuwa nad Twoim bezpieczeństwem i komfortem. Nie potrzebujesz żadnej żeglarskiej wiedzy.

 • 2. Ile osób wchodzi na jeden jacht?
 • W zależności od długości jachtu, na pokładzie znajduje się od 3 do 5 dwuosobowych kabin. Dodatkowo są dwa miejsca do spania w mesie (salonie) - zajmują je skipper i hostessa, w standardowej ofercie nigdy nie przeznaczamy tych miejsc dla Uczestników. Na katamaranach najczęściej są 4 dwuosobowe kabiny. Podsumowując - przy założeniu wykorzystania wszystkich łóżek, załoga wliczając skippera i hostessę może liczyć 8, 10 lub 12 osób.

 • 3. Gdzie będę spać?
 • Na jachcie oczywiście! Będziesz spać w wygodnej, 2-osobowej kabinie, z podwójnym lub piętrowym łóżkiem. Nie martw się o komfort - współczesny jacht można porównać do luksusowego kampera, z tą różnicą, że jest znacznie większy - ma około 14-18 m. W środku jest dużo przestrzeni i światła, można swobodnie stać i chodzić. Na jachcie jest również kilka łazienek z prysznicami i gorącą wodą.

 • 4. Gdzie mogę się umyć, skorzystać z toalety i podłączyć suszarkę do włosów?
 • Na jachcie są 2-3 łazienki, z toaletą, prysznicem i gorącą wodą. Dodatkowo, w większości portów są bardzo ładne sanitariaty, z których można do woli korzystać w trakcie postoju. Na jachcie są gniazdka 230 V, jednak działają tylko, jeśli jach stoi w porcie i jest podpięty do zasilania z brzegu, lub gdy włączony jest generator lub inwerter. Samochodowe gniazdka 12 V są dostępne cały czas - dobrze zabrać odpowiednią ładowarkę lub przetwornicę!

 • 5. Co z jedzeniem i gotowaniem? Jest lodówka?
 • Na jachcie jest przynajmniej jedna duża i wydajna lodówka, czasem są też instalowane zamrażarki. Do gotowania służy 2-palnikowa kuchenka oraz piekarnik gazowy, z których można korzystać nawet w trakcie żeglugi. Na jachtach z najwyższej półki są również takie udogodnienia jak mikrofala, kostkarka do lodu czy zmywarka. Gotowaniem zajmuje się hostessa albo chętni z załogi. Warto też czasem pójść do restauracji!

 • 6. Czy żeglowanie po morzu nie jest niebezpieczne? Co z chorobą morską?
 • Żeglowanie po morzu nie jest niebezpieczne, a na pewnie nie żeglowanie w formie turystycznej. Większość firm ubezpieczeniowych nawet nie traktuje tego jako sportu. Masz odwagę pojechać na narty? Miej pewność, że na jachcie będzie bezpieczniej. Co do choroby morskiej - tak naprawdę, to zdarza się rzadko i szybko przechodzi. Wiadomo, że każdy reaguje inaczej, ale zazwyczaj jest to strach, co ma wielkie oczy.

 
 
 • PŁYNĄĆ WE FLOCIE?
 • CZY INDYWIDUALNIE?

Rejs we flocie

Pływanie w całej flocie jachtów, pełnej pozytywnych ludzi, rówieśników dla dzieci, znajomych i przyjaciół - tych starych i tych nowych - to naszym zdaniem najlepsza forma żeglarstwa wakacyjnego! Dlaczego? Po pierwsze, stwarza to niesamowitą atmosferę, dużo się dzieje i możesz poznać nowych, ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach. A jeśli masz ochotę na chwilę spokoju, zawsze możesz odpłynąć kawałek dalej! Po drugie, jest to praktyczne i wygodne. Możesz skorzystać ze zorganizowanego dojazdu i atrakcji, możesz liczyć na wsparcie innych załóg w jakiejkolwiek sprawie, można skorzystać np. ze zwiedzania z przewodnikiem. Co więcej, flotą opiekuje się (oprócz skipperów i hostess) dodatkowa kadra, np. animator dla dzieci, który pozwoli Ci czasem spuścić pociechy z oka.

Rejs indywidualny

Rozumiemy, że nie musisz być entuzjastą wakacji pełnych wrażeń i atrakcji, i możesz szukać ciszy, pokoju i ukojenia w ciasnym gronie najbliższych. Dlatego oferujemy również rejsy indywidualne, "szyte na miarę". Musisz co prawda wtedy zarezerwować cały jacht i zebrać załogę, ale masz pełną dowolność i swobodę decyzji co do terminu, planu, trasy rejsu i tempa. Możesz wybrać jacht, port startu, określić, czy potrzebujesz i chcesz mieć na pokładzie zawodowego skippera, który zajmie się prowadzeniem jachtu oraz hostessę. Rejsy indywidualne to dobra opcja dla osób, które już zasmakowały żeglarstwa i dokładnie mogą określić, czego porzebują.

 

newsletter
do góry