Jacht czy katamaran? | Boats & Friends
 

Jak dokonać wyboru jachtu?

KROK 1: Wybierz jednostkę


Na samym początku, musisz się zastanowić, czy wolisz pływać na jachcie, czy też lepszy dla Ciebie byłby katamaran. Czym się od siebie różnią? Podsumowaliśmy to w tabelce poniżej:

JachtKatamaran
Zdecydowanie bardziej przystępny cenowo, również postoje w marinach są tańsze. Katamaran jest najczęściej droższy od jachtu, więcej zapłacicie też za postoje w marinie (najczęściej około 150% ceny jachtu).
Jachty są najczęściej nieco dłuższe od katamaranów, za to znacząco węższe. Miejsca jest tu dużo, ale na katamaranie jest go więcej. Na katamaranie jest dużo więcej miejsca - szczególnie na pokładzie. Każdy znajdzie tu bez problemu miejsce do opalania, można też wygodnie rozłożyć się na siatce na dziobie!
Jacht zdecydowanie lepiej i szybciej płynie pod żaglami, szczególnie w kursach ostrych i pod falę. Katamaran pływa szybko kursami pełnymi, ale przy większej fali płynie wolniej pod wiatr, nie jest też w stanie pod żaglami popłynąć tak ostro jak jacht.
Na jachcie kokpit (zewnętrzny salon) jest odsłonięty, ale można postawić nad nim płócienny daszek, chroniący przed słońcem i w minimalnym stopniu przed deszczem. Na katamaranie zewnętrzny salon jest w całości pod sztywnym dachem, zapewniającym ochronę od deszczu i zawsze dobre oświetlenie nocą!
Jacht pod żaglami płynie zwykle na delikatnym przechyle, co sprawia, że płynie on stabilniej i lepiej wchodzi w fale. Katamaran się nie przechyla, ale przez to na fali nieco nim "chybocze". Czy to lepiej czy gorzej? Zdania są podzielone.

Węzeł

JACHT
KATAMARAN

KROK 2: Wybierz klasę


Aby maksymalnie uprościć wam decyzję podzieliliśmy nasze jachty na 3 klasy: Comfort // Premier // Premier Plus. W trakcie zapisu jednym kliknięciem wybieracie interesującą Was klasę jachtu i koniec.
To jedyne co musicie zrobić!

COMFORT

Jacht

Podstawowa klasa jachtów. Wygodne i przestronne jachty 8-10 osobowe, około 10-12 letnie .

OGÓLNE 

Jacht

Godne zaufania, sprawdzone i praktyczne jachty. W The Boat Trip nie bierzemy w ogóle najstarszych dostępnych jachtów, także nasza klasa COMFORT zapewnia już bardzo dużo wygody. Jachty tej klasy są maksymalnie 10-12-letnie i są wyposażone we wszystkie kluczowe i niezbędne elementy.

 SALON

Jacht

Wnętrze jachtów Comfort jest czyste i schludne, jednak już nie pachnie nowym lakierem. Wygodnie pomieści 8-10 osób załogi. W salonie znajdziecie w pełni wyposażoną kuchnię, kanapę i stół, przy którym zmieści się cała załoga. W nocy stół chowa się do dołu i w jego miejsce rozkłada się dwuosobowe łóżko.

KABINA 

Jacht

Na jachcie znajdziecie od 3 do 4 zamykanych kabin dwuosobowych. 3 z nich mają duże łóżka dwuosobowe, jedna - łóżko piętrowe dla 2 osób. Kabiny są zaopatrzone w półki i szafki i każdy wygodnie się tu pomieści!

KOKPIT 

Jacht

W kokpicie na jachtu linii COMFORT pomieści się akurat cała załoga przy wspólnym lunchu na świeżym powietrzu. Stolik rozkłada się, przejście na rufę może być nieco wąskie, rozkładana platforma kąpielowa należy do rzadkości, ale zawsze jest przynajmniej drabinka kąpielowa.

PLAN WNĘTRZA 

Jacht

Standardowy układ jachtu 10-osobowego, to 4 zamykane kabiny dwuosobowe (w tym jedna z łóżkiem piętrowym), 2 -3 łazienki i przestronny salon z kuchnią (kanapa w części jadalnej się rozkłada i śpią tu dwie osoby).

PREMIER

Jacht

Jacht 8-10-osobowe, które są nowsze od jachtów klasy COMFORT. Jachty tej klasy to roczniki 2014 lub nowsze.

OGÓLNE

Jacht

Bardzo dobre jednostki, ale jeszcze nie z najwyższej półki. W rozsądnej cenie oferują sporo udogodnień, nowoczesny design i komfort charakterystyczny dla współcześnie projektowanych jachtów. Wiek: 2014 lub nowszy.

SALON

Jacht

Wykończenie wnętrza jachtów PREMIER można porównać do eleganckiego hotelu. To jachty, które oferują te same udogodnienia co jachty klasy COMFORT (a czasami nawet więcej), ale z racji nowszego rocznika są zauważalnie mniej zużyte. Układ salonu jest taki sam jak na jachtach klasy COMFORT.

KABINA

Jacht

Liczba i układ kabin jest tu bardzo podobna jak na jachtach klasy COMFORT. Natomiast z racji na młodszy wiek jednostki, kabiny są po prostu wizualnie ładniejsze i lepiej wyposażone (światła do czytania, wieszaki itd.)

KOKPIT 

Jacht

Tak samo jak na jachtach COMFORT także tutaj znajdziemy rozkładany stolik, przy którym zmieści się cała załoga. W odróżnieniu od starszych jachtów, jachty klasy PREMIER mają za to często nowsze wyposażenie, np elektryczne kabestany, albo rozkładaną platformę do pływania na rufie.

PLAN WNĘTRZA

Jacht

Standardowy układ jachtu 10-osobowego jest tu taki sam jak na jachtach klasy COMFORT. Jedyną różnicą między klasami jest wiek jednostki, a on nie ma wpływu na układ wnętrza.

PREMIER PLUS

Jacht

Większe jachty - nominalnie 13-osobowe, na których kwaterujemy tylko po 11 osób i nikt nie śpi w salonie Jachty są z rocznika 2014 lub nowsze.

OGÓLNE 

Jacht

Najlepiej wyposażone i pełne udogodnień. Jachty dużo mniej wyeksploatowane i to widać - wnętrza ładne i elegancko urządzone, kokpity wygodne. Jachty przyciągające oko w porcie. Jachty tej klasy są duże i nowe, max. 5-letnie.

SALON 

Jacht

Jednostki Premier Plus, oferują dużo wygody i przestrzeni. Mesa (salon) jest zauważalnie większa, dobrze doświetlona i gustownie wykończona. Pamiętajcie, że nikt nie śpi tu w salonie, co diametralnie wpływa na komfort życia i na utrzymywanie porządku na jachcie!

KABINA 

Jacht

Jako, że jachty są większe, jest też tu więcej kajut: najczęściej 5 (w tym jedna z łóżkiem piętrowym). Kajuty i łazienki są też tu wyraźnie przestronniejsze niż na jachtach niższych klas, wyposażone w liczne schowki.

KOKPIT 

Jacht

Kokpit jachtów PREMIER PLUS, jest wyraźnie lepiej wyposażony, znajdziecie tu więcej elektroniki i udogodnień. Poruszanie się po nim jest wygodniejsze, jest gdzie ułożyć się z dobrą książką tak, żeby nie blokować nikomu przejścia. W trakcie kąpieli na kotwicowisku w zatoczce nie będzie tłoku przy drabince.

PLAN WNĘTRZA 

Jacht

To duże jachty, nominalnie 13-osobowe, które mają 5 zamykanych kabin, przestronny salon z kuchnią i 4-5 łazienek. Dodatkowo na dziobie jest szósta kabina pojedyncza, tzw. "skipperka".

KROK 2: Wybierz klasę


Aby maksymalnie uprościć wam decyzję podzieliliśmy nasze katamarany na 3 klasy: Comfort // Premier // Elite. W trakcie zapisu jednym kliknięciem wybieracie interesującą Was klasę jachtu i koniec.
To jedyne co musicie zrobić!

COMFORT

Katamaran

To podstawowe katamarany 12-osobowe: Lagoon 39, Lagoon 400 lub podobny. Duże, wygodne, nowe - roczniki 2014 lub nowsze

OGÓLNE 

Katamaran

Godne zaufania, sprawdzone i praktyczne katamarany. Mają może mniej bajerów niż wyższe klasy, ale są wyposażone we wszystkie kluczowe i niezbędne elementy. Ich komfort przekracza komfort mieszkania na jachcie, nawet dość wysokiej klasy.

WNĘTRZE

Katamaran

Wnętrze katamaranów Comfort jest czyste, schludne i nowoczesne. Wygodnie pomieści 11 osób załogi. Na katamaranie salony wewnętrzny i zewnętrzny są na tym samym poziomie, dodatkowo salon zewnętrzny jest zadaszony.

KABINA 

Katamaran

Każda dwuosobowa kabina na katamaranie jest wygodna i przestronna. Kabiny są ulokowane w pływakach, poniżej poziomu salonu - większość kabin ma swoją prywatną łazienkę (nie jest to jednak norma).

KOKPIT 

Katamaran

Zewnętrzny kokpit jest pod dachem, co sprawia, że nie zmokniemy podczas deszczu, a w nocy wygodnie oświetlimy stół, przy którym zmieści sie spokojnie cała załoga. Stanowisko skippera z reguły jest jedno.

PLAN WNĘTRZA 

Katamaran

Na katamaranie tej klasy mamy dwa salony (zewnętrzny i wewnętrzny z kuchnią), a także 4 zamykane kabiny dwuosobowe, wygodne i przestronne. Dodatkowo są tu 3-4 łazienki i 2 pojedyncze malutkie kabiny na dziobie, tzw. "skipperki".

PREMIER

Katamaran

Katamarany PREMIER również są rocznikowo 2014 lub nowsze a na dodatek są znaczaco większe od katamaranów COMFORT, a pływa na nich ta sama liczba osób. Przykładowe jednostki tej klasy to Lagoon 42 czy Bali 4.3.

OGÓLNE

Katamaran

Bardzo dobre jednostki, ale jeszcze nie z najwyższej półki.Większe katamarany oferują sporo udogodnień i nowocześniejszy design, a większa przestrzeń przekłada się bezpośrednio na jeszcze większy komfort mieszkania na nich.

WNĘTRZE

Katamaran

Wykończenie wnętrza katamaranów PREMIER można porównać do eleganckiego hotelu. Kuchnia jest tu większa, jest też więcej miejsca przy stole, gdzie zmieścimy całą załogę dużo wygodniej niż na katamaranie COMFORT.

KABINA

Katamaran

Tak samo jak na mniejszych katamaranach, tak i tutaj kajuty dwuosobowe są bardzo wygodne, dodatkowo są one tutaj znacząco bardziej przestronne , przez co jeszcze wygodniejsze.

KOKPIT

Katamaran

Z racji większej przestrzeni załoga pomieści się tu wygodniej niż na mniejszych katamaranach, znajdziemy też często tutaj dodatkowe "leżanki" w kokpicie - bardzo przyjemna rzecz!

PLAN WNĘTRZA

Katamaran

Układ kabin i salonów jest bardzo podobny do mniejszych katamaranów. Na uwagę zasługuje tu bardzo często spotykany dodatkowy lounge na dziobie (z wyjściem z salonu głównego).

ELITE

Katamaran

Absolutny TOP! Największe i najbardziej luksusowe katamarany (ponad 50ft), na których dodatkowo nikt nie śpi w salonie. Przykładowe jednostki to Saba 50 lub Lagoon 52.

OGÓLNE 

Katamaran

Najlepiej wyposażone i pełne udogodnień. Przede wszystkim - ogromne ! 12-osobowa załoga ma tu luksusy porównywalne do 5-gwiazdkowego hotelu.

WNĘTRZE

Katamaran

Katamarany Elite, mają ogromne salony, zarówno ten wewnętrzny jak i zewnętrzny. Mieszka tu 12 osób, a pomieściłoby się i 30. Dodatkowo wszystko jest wykończone w najnowocześniejszym stylu!

KABINA 

Katamaran

Każda z 6 dwuosobowych kabin na katamaranach ELITE jest ogromna, porównywalna do luksusowego pokoju w hotelu . Macie tu prywatne łazienki i masę przestrzeni!

KOKPIT

Katamaran

Ogromny zewnętrzny salon tych katamaranów jest dodatkowo dwupoziomowy. Oprócz poziomu podstawowego, jest cały dodatkowy poziom na górze, z wieloma leżankami. To - razem z dodatkowym "loungem" na dziobie zapewni każdemu maksimum komfortu!

PLAN WNĘTRZA 

Katamaran

Na katamaranach ELITE znajdziecie aż 6 dwusobowych kabin, każdą ze swoją łazienką. Do tego aż 3 salony (bo lounge na dziobie można praktycznie uznać za osobny salon), z czego jeden dwupoziomowy!

newsletter
do góry